Σήμερα ημέρα Τρίτη 13/11/2023 πραγματοποιήθηκε ενημερωτική δράση που αφορά την πρόληψη πυρκαγιών και την αντιμετώπιση φυσικών καταστροφών.  Η δράση πραγματοποιήθηκε με την συνεργασία της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας κλιμακίου Ναυπλίου. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από αξιωματικό της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας για θέματα πυρασφάλειας και αντιμετώπισης φυσικών καταστροφών. Επίσης συζητήθηκαν θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού όσον αφορά το επάγγελμα του πυροσβέστη και του έργου που επιτελεί. Οι μαθητές ενημερώθηκαν επίσης και για τον θεσμό του εθελοντή πυροσβέστη και εκδήλωσαν ενδιαφέρον να συμμετέχουν ως εθελοντές όταν ενηλικιωθούν. Ευχαριστούμε την Πυροσβεστική Υπηρεσία για την άμεση ανταπόκριση της στο αίτημα μας για ενημέρωση και το εθελοντικό κλιμάκιο πυροσβεστών που ενεργοποιείτε στο νησί μας.