Το Γενικό Λύκειο Σπετσών στεγάζεται σε ένα από τα πέντε κτίρια του Ιδρύματος Αναργύρειος και Κοργιαλένειος Σχολή Σπετσών (Α.Κ.Σ.Σ.) που συστήθηκε με τη δωρεά του Εθνικού Ευεργέτη Σωτηρίου Αναργύρου, στην οποία προσετέθη και το Κοργιαλένειο κληροδότημα και, εκτείνεται σε έκταση 130 στρ. με ιδιόκτητο ελαιώνα και επιπλέον 9.000 στρ. ιδιωτικού δάσους. Οι εγκαταστάσεις, εκτός από τις αίθουσες διδασκαλίας και τα εργαστήρια φυσικών επιστημών και πληροφορικής, περιλαμβάνουν αμφιθέατρο (40-120 θέσεων), αίθουσες συνεδριάσεων, βιβλιοθήκη και πλήθος αθλητικών εγκαταστάσεων – γήπεδο ποδοσφαίρου, γήπεδο μπάσκετ, γήπεδο βόλεϋ και τένις, καθώς και υπαίθριο θέατρο, στο πρότυπο των αρχαίων θεάτρων, για πολιτιστικές εκδηλώσεις.

Η Αναργύρειος και Κοργιαλένειος Σχολή Σπετσών (Α.Κ.Σ.Σ.) ήταν ένα σημαντικό σχολείο του 20ού αιώνα στην Ελλάδα. Ιδρύθηκε από τούς εθνικούς ευεργέτες και δωρητές Σωτήριο Ανάργυρο και Μαρίνο Κοργιαλένη και εγκαινιάστηκε την 1η Οκτωβρίου 1927 από τον πρωθυπουργό Ελευθέριο Βενιζέλο. Αποτέλεσε πρότυπο δημόσιο σχολείο και υποδειγματικό οικοτροφείο, όπου αποφοίτησαν πολλοί καταξιωμένοι Έλληνες.

Από τη λειτουργία της ως σχολείο ήδη, αποστολή της Α.Κ.Σ.Σ. ήταν η συνεχής και πολυεπίπεδη παροχή υπηρεσιών εκπαίδευσης, κατάρτισης και δια βίου μάθησης, μέσω των τυπικών και των άτυπων μορφών εκπαίδευσης. Οι εγκαταστάσεις αποτέλεσαν πόλο έλξης εθνικών και διεθνών εκπαιδευτικών και ερευνητικών δραστηριοτήτων, καθώς και πλήθους σημαντικών πολιτιστικών δραστηριοτήτων.

Από το 1983, οπότε και σταμάτησε να λειτουργεί σαν σχολείο, δραστηριοποιείται ως πρότυπο Συνεδριακό Κέντρο, φιλοξενώντας παγκόσμια συνέδρια και σημαντικές διοργανώσεις.